Dünya Sivil Havacılık Günü


KKTC Sivil Havacılık Sektörünün Öncü İsimleri Havacılık ve Uzay bilimleri Fakültesi Öğrencileri ile Dünya Sivil Havacılık Günü kapsamında bir araya geldi..

Girne Üniversitesi, havacılık kulübü tarafından düzenlenen ‘’Dünya Sivil Havacılık Günü Etkinliği’’ kapsamında İzzet Derkan, (Hava Trafik Kontrolörü Ekip Sorumlusu) Turhan Güçlü (Sivil Havacılık Dairesi Eski Müdürü), Kaptan Pilot Soner Çabuker (Emekli Öğretmen) , Didem Gürsoy Savim (Emekli Kabin Amiri) ile KKTC havacılığının dünü ve bugünü hakkında deneyim ve izlenimlerinin paylaşıldığı söyleşide bir araya geldi.


Ercan Havalimanı, Hava Trafik Kontrolörü Ekip Sorumlusu İzzet DERKAN sunumunda;
ICAO’nun kuruluşu ve küresel havacılık sistemi için önemlerine değinirken, ICAO havacılık kuralları ve sivil havacılık organizasyon şemasına da yer verdi.

Emekli Öğretmen Kaptan Pilot Soner ÇABUKER; ‘Havacılık bir tutkudur. Sevmezseniz yapamazsınız’’ ayrıca, sabır, özveri, disiplin gibi prensiplerin harmanlanması sonucu başarılı olursunuz diyerek sözlerini yineledi.

Sivil Havacılık Dairesi Eski Müdürü Turhan GÜÇLÜ, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sivil havacılık tarihinden deneyimlerini aktardı. KKTC sivil havacılığının kuruluşunda görev alan ve geçmişten günümüze havacılığın gelişimini, deneyim ve anıları ile anlattı.